IŠEITIES TAŠKAS '21: JUODI BATELIAI | rež. Aivaras Micius (su GP)

Režisierius(-ė): Aivaras MICIUS
Trukmė: 1 val. 10 min.
Premjeros data: 2021 m. rugsėjo 21 d.
Atgal
Režisierius(-ė): Aivaras MICIUS
Autorius(-ė): Pilgrim/Majewski
Aktoriai: Kamilė PETRUŠKEVIČIŪTĖ, Fausta SEMIONOVAITĖ
Kompozitorius(-ė): Mantvydas Leonas PRANULIS
Kostiumų dizainerė: Simona Davlidovičiūtė
Šviesų dailininkas: Edgaras Varkulevičius
Dramaturgijos asistentė: Inga Sanakojevaitė
Scenografijos asistentė: Aušra Tubutytė

Spektaklis „Juodi bateliai” gimė iš žaidimo su Sebastian Majewski pjese “Dėšinys ir Kairys su kulniuku”, kuri Lenkijos publikai pirmą kartą pristatyta 2007 metais ir dabarties neapykantos ženklais. Tai siurrealistiškai dokumentinė dviejų Trečiojo Reicho propagandos ministro žmonos Magdos Goebbels batų kelionė. Ji pradeda garsiajame Niurembergo teisme, kuriame jiems skiriama žiauriausia bausmė- tremtis į Rytu. Jos pabaiga - mūsų dabartis.

Režisierius Aivaras Micius apie spektaklį: „Rytų Europos pokario istorija išsiskiria savo brutalumu, ji kaip mėsmalė traiškė ištisas tautas, jų žmonių gyvenimus. Nors regiono šalys skiriasi, tačiau jas vienija bendros įvykių sekos paženklintas skausmas. Nėra šeimos, kurioje nesivaidentų kraupių prisiminimų ar nežmoniškų išgyvenimų šmėklos. Vakarai savo atgimimą pradėjo po karo pabaigos, tačiau Rytai dar ir šiandien vaduojasi iš praeities traumų gniaužtų. S. Majewski tai puikiai užčiuopė ir su groteskišku prieskoniu perteikė tai savo pjesėje.

Tai dabar gyvenančio žmogaus santykį su istorija ir pačiu savimi reflektuojanti dramaturgija. Ši tema aktuali ir mums Lietuvoje, kur XX a. istorinės traumos ir jų įtaka dabarčiai vis sunkiau suprantama, ypač jaunajai kartai, tačiau tuo pačiu metu šis laikotarpis lieka vienas didžiausių mūsų visuomenę priešinančių klausimų. Negana to, vyraujantis pasimetimas, baimė, apčiuopiamos tikrovės nykimas, socialinių medijų manipuliacijos ir konspiraciniai burbulai išvirsta į makabriškas žiniasklaidos antraštes, absurdiškus politikų pažadus, nesustabdomą norą turėti nuomonę visais klausimas. Kai išgirsti kitą darosi vis sunkiau, o sustoti ir įvertinti kur atsidūrėm ir kur judame nėra laiko, kai asmeninė tiesa tampa svaresnė už faktus, o racionali diskusija pakeičiama ideologiniais kaltinimais, priešintis svarbiau nei išgirsti, kyla jausmas, jog pasibaigia dar vienas laikotarpis ir mes įžengiame į savotišką visuotinį sapną. Jame taisykles kuria garsiausiai rėkiantys ir matantys daugiausiai priešų, tarsi košmaras, kuris ryja atsisakančius būti jo dalimi.”

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė | Jaunųjų menininkų programa Atvira erdvė‘19

Nuotraukos: Dainiaus Putino


Nuotraukų galerija

Užsisakykite
Mūsų naujienlaiškį

Ir gaukite informaciją pirmieji!