KAFKA INSOMNIA

Režisierius(-ė): Žilvinas VINGELIS
Trukmė: 2 val. 15 min.
Premjeros data: 2020 m. rugpjūčio 20, 21 d.
Atgal
Artimiausi
spektakliai
11-03 Penktadienis
18:00
Didžioji salė
Režisierius(-ė): Žilvinas VINGELIS
Aktoriai: Gytis LASKOVAS, Balys IVANAUSKAS ir Paulina SIMUTYTĖ
Kompozitorius: Andrius Šiurys
Dailininkė: Paulina Simutytė
Šviesų dailininkas: Aistis Lansbergas
Video projekcijų dailininkas: Kornelijus Jaroševičius
Gyvai groja: saksofonininkas Danielius Pancerovas/Kazimieras Jušinskas ir gitaristas Justinas Žilys/Deimantas Balys

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis 

„Spalio 2. Bemiegė naktis. Jau trečia iš eilės. Aš greitai užmiegu, bet po valandos prabundu, lyg būčiau įkišęs galvą į nesamą skylę. Nuo tada visą naktį iki penkių tarsi miegu, tačiau tuo pat metu ryškūs sapnai neleidžia užmigti. Aš formaliai tarsi miegu greta savęs, o pats tuo metu turiu grumtis su sapnais.“ (Dienoraščiai. 1910–1923, Franz Kafka)

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis paaugliams ir suaugusiems „KAFKA INSOMNIA“ pasakoja sapniškai realistišką čekų rašytojo Franco Kafkos vienos nemigos nakties istoriją. Sapnavimas būdraujant – tai kūrybos metodas, gyvenimo būdas, ligos padarinys ar pagrindinė Kafkos literatūrinio pasaulio genialumo sąlyga? Nemigos kuriamas ir į apčiuopiamą tikrovę įsiveržiantis sapnas F. Kafkos kūrybą paverčia sąlygine, pilną netikėtų įvaizdžių, ištęsto laiko pojūčio, pirmalaikių absurdo, egzistencializmo ar net siurrealizmo apraiškų, einančių koja kojon su realizmo mokyklai būdingais nuosekliais aprašymais.

Projekto inciatorius kompozitorius Andrius Šiurys (2020 m. Lietuvos kompozitorių sąjungos Jaunojo kompozitoriaus prizas) muzikinio spektaklio idėją pagal F. Kafkos kūrybą nešiojosi jau seniai. „Kartą, maždaug prieš pusantrų metų, iškėliau sau klausimą – nuo kurio menininko kūrybos atsispirdamas norėčiau sukurti audiovizualinį spektaklį? Kokiam menininkui – dailininkui, poetui, kompozitoriui – labiausiai pritariu? Ir kas yra tie žmonės, su kuriais turėčiau tai daryti – eksperimentuoti, improvizuoti ir nardyti ten, kur vienas atsidurti neišdrįsčiau? Tuo metu F. Kafką pasirinkau dėl jo tamsos ir absurdo. Jau gerokai anksčiau žinodamas režisieriaus Žilvino Vingelio asmenybę bei jo kūrybos stilių (ypatingai vertinu jo gebėjimą jungti skirtingas meno formas bei siurrealistinę teatrinę kalbą), neabejojau – šį spektaklį turime kurti kartu. Su Žilvinu esame sukūrę ne vieną darbą, praktiškai ir teoriškai kartu tyrinėjome vizualinio teatro žanrą, svajojome apie savo eksperimentinį teatrą. Jam itin svarbi spektaklio muzika, taip pat turime panašų matymą, todėl smagu, jog „Kafka Insomnia“ karantino dėka tampa pirmuoju mūsų naujojo teatro „Kosmos Theatre“ spektakliu teatro scenoje”.

„Komanda surinkta labai stipri ir įvairi. Nors kartu dirbame ne pirmą kartą, bet pirmą kartą su tokia atvira medžiaga ir tokioje eksperimentinėje aplinkoje. F. Kafkos pasaulyje viskas stovi vietoje, niekam nelemta išjudėti iš esamo taško ir tuo pat metu – gyvybės tame taške daugiau, nei sugebame aprėpti. Tai literatūra, scenoje iškelianti reliatyvaus laiko organizavimo poreikį, vaizdo ir atmosferos svarbą, siūlanti naujus scenų montažo būdus. Joje grėsmingai koketuoja humoras ir siaubas, veiksmas ir stagnacija, garsas ir tyla. Tų tylų bei garsų ieškoti ir pats, be abejonės, būčiau kvietęsis Andrių, todėl smagu, kad jis tai padarė pirmas. Procesas nėra tradicinis. Leidžiame sau pradėti nuo asociacijų, o ne nuo teksto, intuicijos, o ne naratyvo. Manau, kad šis spektaklis bus įdomus tiek tradicinei teatro publikai, tiek ilgais monologais ir rūmų intrigomis nebesižavintiems jaunesniems žiūrovams.” – teigia spektaklio režisierius Žilvinas Vingelis.

Spektaklio sukūrimą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

ATSILIEPIMAI

„Kafka Insomnia“ – paslaptingas, tamsus, logikai ir taisyklėms nepasiduodantis spektaklis. Įtaigi kafkiška atmosfera – kiek neurotiška ir nyki – kartu kelia daug iššūkių vaizduotei. Kviečia pamatyti kitokį, užburiantį ir įkvepiantį mąstyti savaip teatrą, o kartu skatina iš naujo paimti į rankas Kafkos knygas ir pasinerti į jo magiško realizmo pasaulį. - teatrologė Aistė Verpečinskaitė.

Gyvenimas sapne arba greičiau košmare. Taip galima būtų nusakyti pagrindinę spektaklio "Kafka Insomnia" mintį. Kaip Kafkai sektųsi šiandieninėje visuomenėje? Ar jam išrašytų krūvą diagnozių ir uždarytų psichiatrinėje ilgam...nežinia. Pats spektaklis bando užhipnotizuoti nuo pat pirmų minučių, dar net visiems neįėjus į salę, aktorė raudona suknele dainuoja, o gal greičiau gieda it Senovės Graikų sirena taip įtraukdama į Kafkišką sapną. Mano manymu teatras turėtų iš esmės vadovautis „think out of the box" principu, o čia jis pakeliamas kubu, peržengiamos kūrėjams nubrėžtos mistiškos ribos, nė neatsisukant, - žiūrovo Eduardo atsiliepimas.

APDOVANOJIMAI

2020 m.Fortūnų" diplomas kompozitoriui Andriui Šiuriui, už muziką spektakliui.

Kompozitorius Andrius Šiurys už geriausią muziką nominuotas 2021 m. „Auksiniams scenos kryžiams".

__________________________________________________________________________________________________

Vizualinių eksperimentų teatro Kosmos Theatre bei Kauno miesto kamerinis teatras koprodukcija.

__________________________________________________________________________________________________

Prieinamumas:

     


Nuotraukų galerija

Užsisakykite
Mūsų naujienlaiškį

Ir gaukite informaciją pirmieji!