Žmonių su negalia integracija į profesionalų scenos meną

Atgal

KŪRYBINIS ĮGALINIMAS NEĮGALIŲJŲ INTEGRACIJOJE Į PROFESIONALŲJĮ MENĄ

Spektaklis „Supergalios" įkvėpė kartu su „Kaunas 2022" sukurti ir įgyvendinti projektą „Kūrybinis įgalinimas neįgaliųjų integracijoje į profesionalų scenos meną", kurio programoje 2021 metais sukurtas performansų maršrutas „PinoKeys" (rež. Indrė Puišytė Šidlauskienė) ir 2022 m. sukurtas spektaklis „Ar tau lengva? / Is It Easy?" (choreogr. Mariia Bakalo ir Inna Falkova, Ukraina).

Už šį projektą ir įgyvendintas prieinamumo priemones KMKT Kauno miesto savivaldybės apdovanotas Metų iniciatyvos 2022 apdovanojimu.

2023 m. šio projekto tęstinumui skirta dalis Melino Mercouri prizo, kuris Kaunui paskirtas už „Kaunas 2022".  

Šiuo projektu kuriama įtraukioji platforma „Spectrum", kuri skirta sudaryti galimybę kurti tiems skirtingas negalias turintiems žmonėms, kurie neturėjo galimybės profesionaliai studijuoti scenos meno arba jų integracija į profesionalųjį meną yra apsunkinta dėl negalios, tačiau jie nori kurti teatrą, dalyvauti kūrybiniuose teatro procesuose, įgyti scenos meno kūrėjų kompetencijų, augti nepriklausomais scenos meno kūrėjais. Projekto dalyviams tai galimybė nugalėti atskirtį, o projekte dalyvaujantiems menininkams - atrasti meninės raiškos galimybes tokiose situacijose, kuriose profesionaliai paruoštas menininkas paprastai neatsiduria.

Tai Kauno miesto kamerinio teatro kartu su „Kaunas - europos kultūros sostine 2022" įgyvendintas projektas, įtraukęs į kūrybinį procesą ir bendradarbiavimą su profesionalais nuo pat idėjos kūrimo pradžios 10 skirtingas negalias turinčių žmonių. Apart kūrybos, pastebėtas ir itin svarbus poveikis šiai tikslinei grupei - kūrybos ir trenažų poveikis gebėjimui valdyti ir mažinti savo negalią. Atidaus kūrybinio darbo ir individualių trenažų dėka atrastas būdas „atrakinti" kalbą nuo cerebralinio paralyžiaus kenčiančiai projekto dalyvei, atminties sutrikimą turinčiai merginai pastebėta galimybė atsiminti pasikartojančiu dalykus, sustiprėjo daugelio dalyvių pasitikėjimas savimi, savivertė ir savivoka, pastebėtas ir teigiamas emocinis kūrybos poveikis fizinei negalių nualinto organizmo energetikai.

2021-2022 m. projekto partneriais buvo šokio trupė „Ulna" ir „Arkos" bendruomenė.

2023 m. numatoma projektą tęsti bendradarbiaujant su VšĮ „Alternatyvi scena" ir VDU teatru. Platforma bus siekiama suteikti žmonėms su negalia profesionalaus teatro žinias, palaikyti ir ugdyti susibūrusią bendruomenę, plėsti auditorijas ir bendruomenės ratą.

2021 m. projekto režisierė Indrė Puišytė Šidlauskienė kartu su kūrybine komanda pristatė gatvės performansą „Pinokeys judėjimas“.

„Pinokeys judėjimas" - tai 7 performansų maršrutas mieste, kurio kiekviena stotelė - tai kita Pinokio temos interpretacija. „Kas man yra Pinokis?" - nuo tokio klausimo prasidėjo kūrybinis kiekvienos stotelės pasirodymo procesas. "Pinokeys judėjimo" turinys - išskirtinai tų žmonių, kurie turi ribotas sceninės raiškos galimybes. Profesionalių menininkų vaidmuo čia - padėti atrasti būdus šiam turiniui būti išgirstam, pamatytam ar pačiupinėtam publikos.

Pasitelkdami skirtingas išraiškos formas – vaizdą, judesį, šokį, žodį, muziką, – menininkai kartu su pozityviais, sudėtingus kasdienius iššūkius įveikiančiais projekto dalyviais pristatė 7 dalių pasirodymą. 

Performanse kuria profesionalūs scenos menų kūrėjai drauge su negalias turinčiais žmonėmis:
Autorė/režisierė/choreografė - Indrė Puišytė - Šidlauskienė
Kompozitorius - Kristijonas Lučinskas
Kostiumų dailininkė - Radvilė Kisieliūtė - Kaikarienė
Kaukių autorius - Martynas Gaubas
Video menininkas - Simonas Ginevičius
Performansų kūrėjai – atlikėjai: Jurgis jarašius, Laura Stadalninkaitė, Rosita Aleksėjūnaitė, Lina Laura Švedaitė, Donatas Urbonas, Eduardas Saprykinas,Indrė Puišytė Šidlauskienė, Vytautas Gasiliūnas, ULNA šokio trupės studijos šokėjai, Marijus Tamošiūnas, Andra Kavaliauskaitė, Simonas Kriaučiūnas, Lea Milašauskė, Simonas Ginevičius.

2022 m. projekto metu pristatytas judesio spektaklis „Ar tau lengva?“

Ar tau lengva keliauti be Google maps? Užmegzti ryšius? Kalbėti prieš auditoriją? Ar iš viso, susikalbėti be žodžių? Vieniems tai gali atrodyti kaip didžiulis iššūkis, kitiems – įkvėpimas. Kas vieniems nauja, nepažįstama ir sudėtinga, kitiems – įprasta ir lengva.

Spektaklis „Ar tau lengva?" tyrinėja kiekvieno mūsų galimybes susisiekti su kitu žmogumi, kreiptis į jį pagalbos, mylėti, atjausti, kiekvieno mūsų poreikį jausti palaikymą, turėti draugą, kiekvieno mūsų teisę pykti, nerimauti, nesuprasti, nusivilti. Autobiografinės projekto dalyvių istorijos čia tampa bendrystės, dalijimosi, simboliniais atgimimo ir vilties choreografiniais etiudais, kuriuose skamba dalyvių kūryba - poezija, pasakojimas, dainuojamoji poezija, judesys.

Kiekvieno mūsų skirtybes ir (ne)galimybes išryškinantį judesio spektaklį kuria įvairias (ne)galias turintys atlikėjai kartu su profesionaliais Lietuvos šokėjais Ema Senkuviene ir Mariumi Eidrigevičiumi bei choreografėmis Inna Falkova ir Maria Bakalo iš Ukrainos. Tai – Kauno miesto kamerinio teatro ir „Kaunas 2022“ projektas, siekiantis į scenos menus aktyviai įtraukti ir skatinti kurti negalią turinčius žmones. Judesio spektaklio atlikėjai ir bendraautoriai: Ernesta Žemaitytė, Laura Stadalninkaitė, Rosita Aleksejunaitė, Eduardas Saprykinas, Marijus Tamošiūnas, Simonas Kriaučiūnas. 

Jonas Ruškus. Eiblistinio pasaulio išmontavimas spektakliu „Ar tau lengva?”

Trumpo metro filmas Prakeikta Kauno Karalaitė ir požeminis miestas"

Filmo idėją įkvėpė „Kaunas - Europos kultūros sostinė 2022" iniciatyvos dėka sukurtos pasakos apie Kauno Žvėrį. Režisieriumi siekiantis tapti Maksimas, įkvėptas šių pasakų, kuria scenarijus, kuriuose susiduria legendinis, pasakų pasaulis ir realybė. Jo trumpo metro filmas, sukurtas su profesionalų komandos pagalba - tai nauja „atverta" Kauno Žvėries paslaptis. Maksimas jau rašo scenarijų šio filmo tęsiniui ;)

Idėjos ir scenarijaus autorius, režisierius-praktikantas – Maksim Golubev, kuriam talkino režisierius-mentorius ir prodiuseris Kastytis Miliauskas bei prodiuserė Ieva Kupstė.

Filmo operatoriai ir montažo režisieriai: Žygimantas ŽYGAS ir Rapolas Jagofarovas, o kompozitorius ir garso dizaineris – Rytas Populaigis Mornie. Filme vaidina: Alina Česaitytė, Vytautas Gasiliūnas, Maksim Golubev.

SERPANTINO LABORATORIJA

Įtraukiosios scenos menų platformos „Serpantino laboratorija“ tikslas – įgyvendinti lygias teises žmonėms su negalia dalyvauti kultūros kūrime. Tai kasmetinis renginių ir kūrybinių dirbtuvių ciklas su specializuotomis mokymų programomis, skirtomis scenos meną kuriančių žmonių su negalia integracijai į profesionalųjį scenos meną.

Ši platforma yra programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ palikimas, vykdomas kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis, nepriklausomais Lietuvos ir užsienio menininkais, socialiniais darbuotojais.  Programos įgyvendinimui kviečiama menininkų komanda, kuri tyrinėja ir ieško naujų žmonių su negalia integravimo į profesioanlųjį scenos meną ir darbo su jais galimybių bei metodų, todėl platforma taip pat veikia ir kaip laboratorija.

Užsisakykite
Mūsų naujienlaiškį

Ir gaukite informaciją pirmieji!