Naujienos

Atgal

„Kafka Insomnia“: šešėliai ant sienų čia yra tikresni nei realūs aktorių kūnai

  2022-04-26

„Kafka Insomnia“: šešėliai ant sienų čia yra tikresni nei realūs aktorių kūnai

„Mintis statyti spektaklį pagal F. Kafką kilo mano kolegai ir draugui, šio spektaklio kompozitoriui, Andriui Šiuriui. Tikriausiai jį įtraukė tas pats, kas ir mane – tamsi, klampi, sapniška ir kartu itin jausminga, net virpanti ir absurdiška atmosfera. Vietomis ji net prislegia fiziškai. Kafkos kūriniai – klampusis smėlis, kuriam reikia nesipriešinti, nes jis tave praris galutinai. Audiovizualinio spektaklio forma atsirado iš Kafkos siūlomo garso ir vaizdo dialogo bei mūsų pačių teatrinių preferencijų vietoj verbalinio teatro kurti atvirai interpretuojamą vaizdinį ir garsinį teatrą. Plačiau šias idėjas esame aprašę mūsų teatro manifeste „Kosmos Manifesto“, o „Kafka Insomnia“ tapo savotiška šio manifesto scenine reprezentacija,“ – apie spektaklį pasakoja režisierius Žilvinas Vingelis. Muzika šiame spektaklyje atlieka bene svarbiausią vaidmenį.

„Muzika mano darbuose dažnai tampa pagrindiniu pasakotoju ar vedliu, nes man ji – stabiliausia forma, laikanti spektaklio turinį, neleidžianti jam išbėgti, apgaubianti ir įgalinanti.“ – tikina Ž. Vingelis. Ant scenos F. Kafkos tekstai prabyla gyvai atliekamos muzikos garsais, o kompozitorius Andrius Šiurys už šio spektaklio muziką buvo apdovanotas „Fortūnos“ diplomu bei nominuotas Auksiniam Scenos Kryžiui. „Kūrybinio proceso metu, rodos, kiekvienas garsas jau buvo sukauptas, pripildytas F. Kafkos minčių ir išlietas į salę su tokiu įkarščiu, kad jaudulio šiurpuliai pasimetę nebesuprato, kada užleisti vietą ašaroms ar šypsenai. Veiksmai, objektai ir žodžiai garsiškai įelektrinti. Jie haliucinuoja visi kartu, todėl atskirai egzistuoti nebegali. Tai neabejotinai reikšmingiausias mano muzikinis darbas teatre“, – teigia A. Šiurys.

Stipri kūrybinė komanda spektaklį leidžia suprasti kaip kafkiško pasaulio garso ir vaizdo instaliacijų parodą, kuri pristatoma ne judant erdvėje (kaip įprasta muziejuose), o išdėstyta laike, teatro scenoje. „Kafka Insomnia“ pažadina jausmus, kurie glūdi giliai kiekviename mūsų: „Jos taip sunkiai apibrėžiamos ir papasakojamos, kad atrodo niekas kitas šitų vidinių stalčių neturi. Net pats ne visada žinai, kokias lentynas bei stalčius savyje nešioji. Ypač tuos, kurių neišeina įvardinti žodžiais. Toks žodžiais neapibūdinamas, neaišku kieno valdomas, stalčius šiame spektaklyje ir atsidaro“, – įsitikinęs Ž. Vingelis.

2020 m. susikūrusio vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ tikslas – vystyti eksperimentinio vizualinio teatro sklaidą Lietuvoje. „Kafka buvo realizmo mokinys, rašęs dar prieš siurrealistus, todėl skirtingai nei siurrealistai, jis žiūri ne iš realybės į sapną, o atvirkščiai, iš sapno į realybę. „Kosmos Theatre“, matyt, daro tą patį. Mes žiūrime ne iš pasaulinio konteksto į teatrą (ką dar galėtume pastatyti, jog labiau patiktų žmonėms, būtų aktualiau), o iš teatro perspektyvos į supantį pasaulį. Taip teatras tampa tik įrankiu patirti, mąstyti, gyventi, suprasti, o ne kažką papasakoti, teigti ar apibendrinti. Teatras – tai būdas išeiti į pasaulį, atsiverti jam, o ne galutinis kelionės tikslas ir užsivėrimas“, – pasakoja Ž. Vingelis, kuris taip pat yra ir vienas iš „Kosmos Theatre“ įkūrėjų.

Paklaustas, ką nauja pavyko atrakinti spektaklyje dabartinių įvykių kontekste, režisierius atsisako pritempinėti anksčiau sukurtus spektaklius prie dabartinės visus mus paralyžiavusios temos. „Man, tiesą pasakius, nuo tokio narciziškumo jau bloga. Tai būtų labai pigus pijaras, arogancija ir situacijos nesuvokimas. Tai, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje, nėra teatras ir joks teatras nei iš tolo neatspindės šito siaubo, kuris vyksta visai čia pat. Paminėčiau nebent tiek, kad žiūrovai pastaruoju metu dėkoja už spektaklį išskirdami jo „olos“ tipiškumą. Olos, nes šešėliai ant sienų čia yra tikresni, nei realūs aktorių kūnai, o iš spintos skambantis garsas tikresnis už tą, kuris sklinda iš gyvų instrumentų. Tokia sapno, garsų, vaizdų, bei paradoksų sriuba galbūt gali pamaitinti išsigandusią sielą, šiek tiek nutolinti ne tiek nuo siaubo Ukrainoje (nuo to nutolti nereikia), bet nuo savo paties baimių, kuriomis dažnai ir minta priešas-drakonas. Putino Rusija mums turi tiek galios, kiek mes patys jai suteikiame savo baime. Spektaklyje beveik nėra kalbos, todėl jis tinka ir Lietuvoje gyvenantiems nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Jiems, kaip niekam kitam, reikia padėti toliau gyventi, nors jų širdys, mintys ir artimieji, greičiausiai, yra likę Ukrainoje, karo lauke. Spektaklį galima suprasti ar nesuprasti, galima jį kurti pačiam, spėlioti, fantazuoti ar sapnuoti bei taip geriau suprasti save ir savo demonus. Savo demonus mes dar galime pabandyti suprasti, bet demoniškų Rusijos karių veiksmų – niekaip“, – mintimis dalijasi „Kafka Insomnia“ režisierius.

„Kafka Insomnia“ – vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ bei Kauno miesto kamerinio teatro koprodukcija. Spektaklis su titrais anglų kalba. Ukrainiečiams ir jų šeimoms suteikiama galimybė Kauno miesto kamerinio teatro spektaklius pamatyti nemokamai.

Registracija: https://forms.gle/Ea9LUp628Wk8bVtS8 

https://www.alfa.lt/.../kafka-insomnia-seseliai.../252587/

Užsisakykite
Mūsų naujienlaiškį

Ir gaukite informaciją pirmieji!