Naujienos

Atgal

Prasidėjo teatro festivalis "Išeities taškas"

  2020-09-17

Prasidėjo teatro festivalis

Rugsėjo 15-27 d. jau penktąjį kartą Kaune vyks teatro festivalis jaunimui “Išeities taškas 2020”, kurį rengia Kauno miesto kamerinis teatras. Festivalis kiekvienais metais teatro scenoje nagrinėja pasirinktus aktualius visuomenei klausimus ar socialines problemas. Festivalio metu skiriamas dėmesys ir jauniesiems menininkams – pristatomi jaunųjų kūrėjų darbai, vyksta eskizų ir pjesių konkursai, kurie atveria vartus šviežiausioms teatro idėjoms pasiekti didžiąją sceną.

Šiemet festivalis kviečia pasikalbėti apie tai, kas paprastai nutylima. Festivalio programoje – net 12 teatrinių kūrinių ir 2 dirbtuvės, kuriuos pristato nepriklausomi kūrėjai, gerai žinomi teatrai ir svečiai iš užsienio. Festivalis vyks net 6 skirtingose lokacijose Kauno mieste – Kauno miesto kamerinio teatro salėse, Žalgirio arenos Bosca amfiteatre, kino centre “Romuva”, buvusiame Drobės fabrike, valstybiniame Kauno lėlių teatre ir Nacionaliniame Kauno dramos teatre. 

Netrūks muzikos ir naujųjų medijų

Rugsėjo 15 d. festivalį atidaro muzikos ir medijų performansas “This Order Goes Wrong”, kurį kuria smuikinininkė Lora Kmieliauskaitė, kompozitorius Dominykas Digimas ir dramaturgas Rimantas Ribačiauskas. Performansas sukurtas pagal nerimo sutrikimus ir panikos atakas patyrusių žmonių liudijimus, pačių kūrėjų patirtis ir Senekos bei Cicerono tekstus.
 Nerimas atrodo yra neatskiriama šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalis – pareigos, lūkesčiai, terminai, spūstys, ekranai, tačiau nerimą pastebėjo ir aprašė dar Antikos filosofai. Performanse nerimas yra ne tik tema – jis tampa atspirties tašku eksperimentams su muzika ir skaitmeninėmis technologijomis, kuomet instrumentų pagalba bandomi atkurti emociniai panikos priepuolio aspektai. Anot kūrėjų, “This Order Goes Wrong” yra tarsi nerimo meditacija, parodanti, kad tai, ką jaučia jį išgyvenantys, yra bendražmogiška, galbūt net kontroliuojama ir nugalima.

Rugsėjo 25 d. teatras “Atviras ratas” pristato dar vieną kūrinį, kuriame netrūks muzikos – tai performatyvus poezijos ir muzikos vakaras “Egzilė”. Renginio metu skambės išeivijos poeto Algimanto Mackaus eilės, skaitomos aktorės Justinos Smieliauskaitės, ir Nikolajaus Polujanovo-Vėjopačio elektroninė muzika, persmelkta melancholiškų etninių motyvų. Būdamas vienas žymiausių bežemių kartos atstovų, A. Mackus savo kūriniais atveria plačius ir skausmingus visos epochos vienatvės bei ilgesio klodus; savyje poeto kūriniai talpina neapykantą egzilei, nesusitaikymą su ja, bandymą nuo jos apsisaugoti ir čia pat – egzilės teigimą, troškimą, tam tikra prasme – net tylų, ramybės kupiną jos pripažinimą ir savitą šlovinimą. 

Juozo Miltinio dramos teatras ir režisierė Agnija Leonova rugsėjo 20 d. kviečia pasinerti į dirbtinio intelekto, virtualių patirčių ir žmogiškumo ribų paieškas spektaklyje “Sapiens”. Anot spektaklio kūrybinės komandos, įkvėpimu teatre kalbėti šiomis temomis tapo ne tik garsių serialų „Vakarų pasaulis“ (West World), „Juodasis veidrodis“ (Black Mirror) siužetai, bet ir Y. N. Harari milžiniško populiarumo sulaukusiose knygose „Sapiens“ ir „Homo Deus“ iškeltos mintys apie žmonijos prigimtį, dabartį ir tik iš pirmo žvilgsnio tolimą ateitį, kuri iš tiesų yra jau ranka pasiekiama. Kūrėjai ant scenos klausia – kas nutinka pasaulyje, kuriame didžiausiais idealais tampa našumas, efektyvumas, o perduodama informacija ir duomenys virsta kone sakralizuotais objektais, veikiančiais net mūsų religijų suvokimą?

Rugsėjo 19 d. festivalis jaunąją teatro auditoriją kvies į režisierės Loretos Vaskovos dokumentinį spektaklį paaugliams “Superherojai”, kuriame netrūks šokių ir garsios muzikos. Dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė ir režisierė Loreta Vaskova bendravo su 15-18 m. jaunuoliais ir jaunuolėmis iš skirtingų Lietuvos miestų ir miestelių – nuo sėdinčių bibliotekoje iki esančių įkalinimo įstaigose – ir sukūrė personažus, kurie prabilo apie tai, kas aktualu paaugliams.

Festivalyje – net 3 premjeros

Festivalio metu bus pristatomos net trijų spektaklių premjeros. Rugsėjo 22 d. žiūrovams bus pristatomas audiovizualinis gyvos muzikos spektaklis “Kafka Insomnia”. Spektaklis pasakoja sapniškai realistišką čekų rašytojo Franco Kafkos vienos nakties istoriją, tuo pačiu pasinerdamas į jo gyvenimo momentus, jį kankinančią nemigą ir kūrybą. Analizuodami nemigą ir sapnavimą būdraujant, spektaklio kūrėjai klausia, ar tai yra kūrybos metodas, gyvenimo būdas, ligos padarinys ar pagrindinė F. Kafkos literatūrinio genialumo sąlyga?  Šis spektaklis – tai vienas iš pernai festivalio metu vykusių eskizų konkurso nugalėtojų, įgyvendintas bendromis Kosmos Theatre ir Kauno miesto kamerinio teatro jėgomis.

Festivalio programoje, rugsėjo 23 d., premjerinį spektaklį “9.18” pristatys ir Alytaus miesto teatras. Tai naujausias režisierės, auksinio kryžiaus laureatės Andros Kavaliauskaitės darbas. Menininkė savo spektakliams renkasi aštrias ir nelengvas temas, tokias kaip valgymo sutrikimai, abortai ar lytinis švietimas. Šiemet pristatomo dokumentinio spektaklio “9.18” pagrindinė tema – nemeilė, keliaujanti iš kartos į kartą, tiek akivaizdžiai pastebimas, tiek ir kruopščiai nuo visuomenės akių slepiamas psichologinis ir fizinis smurtas. Anot kūrėjų, neretai šeimoje šia tema nekalbama, o už jos ribų apie patiriamą smurtą ir vidinę gėlą pasisakyti gėda. Baimė kalbėti ir kalbėtis, priimti atsakomybę už savą ištartą žodį ar padarytą veiksmą tampa inkaru, kurį teatras, pasitelkdamas meninėmis priemonėmis gali iškelti į viešumą, suteikiant žinių, ką daryti kritinėse smurto situacijose.

Rugsėjo 26 d. bus galima pamatyti Vilniaus miesto teatro “Meno ir mokslo laboratorija”, režisieriaus ir aktoriaus Pauliaus Markevičiaus premjerą “Miražas”. 2019 m. spektaklio eskizo kūrybinė komanda tapo Dalios Tamulevičiūtės nacionalinės dramaturgijos konkurso laureatais. Šiame kūrinyje keliamas klausimas apie karą ir jo traumuojantį poveikį jame dalyvavusiems žmonėms. Kūrėjai rėmėsi šiuolaikiniu “Dievų mišku” tituluojamomis Zigmo Stankaus memuarų knygomis apie Afganistano karą – „Kaip tampama albinosais” ir „Miražas”. Vadovėliuose ir istorijos pamokose karai išlieka vien faktais, datomis ir pavardėmis, tačiau ką išgyvena žmogus, patyręs karo realybę? Pagrindinė spektaklio tema – dalyvavimo karo veiksmuose patirtys ir padariniai, nerimas, kaltė, šiurpūs prisiminimai ir košmariški sapnai, kurie gyvenimą taikoje paverčia sunkesniu nei patį dalyvavimą kare. 

Neįprasti teatriniai sprendimai

Kaip ir kiekvienais metais teatro festivalis “Išeities taškas” kviečia prisijaukinti neįprastas teatrines erdves. Šiemet programoje net du iš teatro ribų išeinantys kūriniai. Rugsėjo 19 d., kino centre “Romuva”, festivalio lankytojai galės išvysti estų kūrybinės grupės filmą “Metai, pilni dramos”. Filmo kūrėjai atliko socialinį eksperimentą ir pasiūlė apmokamą darbą žmogui, kuris niekada nėra buvęs teatre. Pagrindinė darbo užduotis buvo per vienerius metus apsilankyti visuose šalyje sukurtuose spektakliuose ir parašyti recenzijas, iš viso 244 pasirodymus. Filmo heroje tampa 21 m. Alissija iš mažo miestelio, kuri priima šį iššūkį ir įsitraukia į kultūros pilną sostinės gyvenimą. Sekdami herojės vidinius virsmus, filmo kūrėjai klausia žiūrovų, kur yra kultūros vartojimo ribos ir ar menas gali pakeisti žmonių gyvenimus?

“Urbanistinis draustinis” ir režisierius P. Markevičius nemokamai kvies į Žalgirio arenos BOSCA amfiteatrą, kur rugsėjo 27 d. vyks eksperimentinis teatro pasirodymas “Analizuojant žvėrį”. Spektaklis kels klausimus apie gyvūniją, žmonių ir planetos likimą. Kūrėjai kviečia pasikalbėti apie Antropoceno erą. Antropocenas, tai terminas, skirtas apibrėžti naują Žemės geologinę erą – žmonių gyvenamą laikotarpį. Juo siūloma apibendrinti žmonių veiklos poveikį Žemės paviršiui, klimatui ir aplinkai, esamų rūšių išnykimui. Anot spektaklio režisieriaus, spektaklis kurtas keliaujant aplink Lietuvą: “Matėme daug miško kirtaviečių. Pirmoji mintis: kur eis visi žvėrys? Nusprendėme apie tai kalbėti spektaklyje – pakviesti visus žvėris ir pasikalbėti su jais. Kaip jie jaučiasi, kai atvažiuojame, susikrauname mišką, išvažiuojame. Kai šiandien stebime, kas vyksta įvairiose pasaulio vietose, įvykiai, kuriuos vadiname stichinėmis nelaimėmis, turime suvokti, jog tai mūsų, žmonių veiklų padariniai,” – mintimis apie savo kūrinį dalinasi P. Markevičius. 

Jaunųjų menininkų kūryba ir spektaklių eskizai

Festivalio programoje bus galima rasti ir jaunųjų menininkų kūrinius. Rugsėjo 17 d. festivalis kviečia į Valstybinį Kauno lėlių teatrą, kur bus pristatomas jaunojo režisieriaus Roko Lažaunyko ir VDU teatro absolventų baigiamasis darbas – spektaklis “Kaip kine”. Ant scenos vykstančiame kino kastinge susitiks daug komiškų personažų, kurie yra pasiryžę padaryti bet ką, kad jų svajonės išsipildytų. Veikėjai balansuoja plona riba tarp svajonės ir realybės, tarp savojo „aš“ ir pasirinkto vaidmens, kuri leidžia prisitaikyti, įtikti, paminti savo moralę, atsikratyti atsakomybės už veiksmus ir žodžius be jokių pasekmių. Rugsėjo 18 d. aktoriai Karolis Legenis ir Petras Šimonis pristato savo kūrybos spektaklį “Laisvinamieji”. Šioje eksperimentinėje dramoje, jaunuoliai supriešindami paprastumą ir tikėjimą gėriu su netikėjimu niekuo, kelia klausimą “Kas yra žmogiškumas ir kur yra jo ribos?”

Festivalio programoje galima pamatyti ir sudalyvauti spektaklių kūrybiniame procese. Rugsėjo 17 d. Kauno miesto kameriniame teatre vyks Kristinos Marijos Kulinič spektaklis-skaitymas “Tikslai ir uždaviniai”, kuris nagrinės „neišsipildymo“ būseną ir „niekaip nesibaigiančią vėlyvąją paauglystę“, kurioje gyvena šių dienų jaunimas. Rugsėjo 24 d. žiūrovai galės nemokamai pamatyti naujausią choreografo, buvusio šokio teatro “Aura” šokėjo Pauliaus Prievelio darbą – šokio spektaklio “Katinėlių tylėjimas” eskizą.

Nemokamos judesio dirbtuves ir svečiai iš užsienio

Festivalio programoje bus ne tik sceniniai kūriniai, bet ir kūrybinės dirbtuvės. Rugsėjo 19 d. ir 26 d. šokėja, choreografė ir šokio pedagogė Indrė Puišytė-Šidlauskienė kvies nemokamai dalyvauti sąmoningo judesio dirbtuvėse “Nepatogus kūnas” suaugusiems ir 3-6 m. vaikams.

Dirbtuvių suaugusiems metu dalyviai praktiškai išmėgins įvairius pratimus, per kuriuos bus galima sąmoningai pajausti savo kūną. Dirbtuvių dalyviai aiškinsis, kaip psichologinė įtampa reiškiasi judesyje, eisenoje, pozose ir kaip kūno pagalba galima sau padėti išlaisvėti, „išsinerti“ iš susikaustymo. Užsiėmimai bus skirti visiems suaugusiems, nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinių gebėjimų. Užsiėmimuose vaikams, choreografė žadimų forma kvies mažuosius kūrybiškai pajudėti, lavinti stambiąją ir smulkiąją motoriką, bei ugdys vaikų fizinį raštingumą ir meilę judesiui. Dirbtuvės vyks buvusiame Drobės fabrike.

Festivaliui “Išeities taškas” bendradarbiaujant su Nacionalinio Kauno dramos teatro festivaliu “Scena 10 x 10”, šiemet abiejų festivalių programoje rugsėjo 18 d. ir 19 d. išvysime teatro trupės MUST KAST (Estija)  juodo humoro komediją “MUŠKIT. IŠKĘSIU. NESKAUDĖS”. Deja, dėl epideminės situacijos negalės įvykti planuotos šios trupės aktorės Jaanikos Tammaru kūrybinės dirbtuvės profesionalams. Tuo tarpu Nacionaliniame Kauno dramos teatre pristatomas “Must Kast” spektaklis – tai puiki proga geriau pažinti mūsų kaimynus estus ir sunaikinti pasąmonėje užsigulėjusius stereotipus, kad estai yra lėti tyleniai, ar eidami į svečius būtinai nešasi „Kalev“ šokoladą. Ar įprotis kentėti kyla iš inercijos, ar tai yra kultūros paveldas? Spektaklio režisierė publiką kviečia į dvaro arklides primenančią erdvę, kur maišosi kraujas ir sūrus prakaitas bei vyksta arši kova su didele ironijos ir humoro doze.

Konkursas jauniesiems menininkams

Festivalis “Išeities taškas” pristato ne vien spektaklių programą, bet ir visus metus vykdo kūrybinį darbą su jaunaisiais menininkais. Pernai festivalio metu vyko spektaklių eskizų konkursas, kurio laureatas audiovizualinis spektaklis “Kafka Insomnia”  šį rugsėjį išvydo dienos šviesą, o dar šį sezoną scenoje bus galima pamatyti dar vieną konkurso laureatą – režisieriaus Nauberto Jasinsko spektaklį “Bowel”. Šiemet festivalis rengė pjesių konkursą. Jaunieji kūrėjai, norintys dalyvauti konkurse, vasarį teikė pjesių idėjas ir eskizus, nuo kurių atsispiriant būtų galima sukurti pjesę, o vėliau ir spektaklį 10–14 m. amžiaus publikai.
 Atrinkti dalyviai savo pjesę gludino kūrybinėse dirbtuvėse su publiciste, mentore ir rašytoja Sandra Bernotaite, dramaturge Birute Kapustinskaite ir režisieriumi Žilvinu Vingeliu. Festivalio metu bus išrinktos pjesės-nugalėtojos, pagal kurias Kauno miesto kameriniame teatre bus pastatyti spektakliai, kurių premjeras žiūrovai galės išvysti kitais metais, per festivalį “Išeities taškas”.


Festivalį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

Užsisakykite
Mūsų naujienlaiškį

Ir gaukite informaciją pirmieji!